021284262

تبلیغات در گوگل: مدیریت برای سودآوری (قسمت دوم)

۱۷ تیر ۱۳۹۸ تبلیغ در گوگل

در قسمت اول توضیح داده شد که برای افزایش نرخ کلیک تبلیغات در گوگل باید در موقیعت بالاتری در صفحه‌ی جستجو گوگل قرار بگیرید. موقعیت‌های مختلف در گوگل قیمت‌های متفاوتی دارند. در این مقاله در رابطه با تاثیر قیمت بر بهره‌وری تبلیغات صحبت می‌شود.

  • کشش قیمت‌ها

کشش قیمت یک مقیاس در اقتصاد است که نشان می‌دهد چگونه تقاضا یا عرضه به تغییر قیمت پاسخ می‌دهد. این مقدار، برابر با درصد تغییر در تقاضا یا عرضه به ازای یک درصد تغییر در قیمت است. اگر عرضه را ترافیکی که از تبلیغات در گوگل به دست می‌آید (تعداد کلیک ها)، در نظر بگیریم و قیمت را هزینه هر کلیک (CPC)، کشش قیمت پاسخی است که ترافیک به ازای تغییر در CPC می‌دهد.

قیمت تبلیغات در گوگل

با افزایش مقدار کسر، مقدار کشش افزایش می‌یابد. اگر مقدار کسر کمتر از یک باشد، عرضه یا تقاضا بدون کشش هستند. کشش قیمت، سرعت تغییر در تعداد کلیک‌ها (و نرخ تبدیل) را به ازای تغییر در یک واحد قیمت (CPC یا CPA) نشان می‌دهد.

  • به عنوان مثال، یک کمپین تبلیغات در گوگل، ۱۰۰۰ کلیک به ازای یک دلار هزینه هر کلیک دریافت می‌کند، اگر هزینه هر کلیک به ۱٫۱۰ دلار افزایش یابد، تعداد کلیک‌ها به ۱۲۰۰ افزایش می‌یابد (۲۰ درصد افزایش) در این حالت کشش برابر ۲ خواهد بود.

تبلیغات در گوگل

مطالب مرتبط: چرا نباید از قیمت گذاری اتوماتیک تبلیغات گوگل استفاده کرد؟

در مجله Target Marketing بخوانید: How to run and read an ROI analysis

کشش قیمت در تبلیغات آنلاین و تبلیغات گوگل، معمولاً با افزایش قیمت، کاهش می‌یابد. افزایش نرخ مزایده CPC یا CPM باعث افزایش تعداد کلیک می‌شود. ولی رشد مقدار کشش کمتر می‌شود.

تبلیغات در گوگل

  • کشش قیمت یکی از مهم ترین معیارهای اندازه‌گیری برای مدیریت نرخ مزایدات (bid) در تبلیغات گوگل است. وقتی نرخ بازگشت سرمایه، برابر با حاصل ۱ به روی مقدار کشش باشد (ROI = 1/E)، سود به حداکثر مقدار خود رسیده.
  • افزایش نرخ مزایده CPC تنها در شرایطی که نرخ بازگشت سرمایه از مقدار یک به روی کشش بیشتر باشد (ROI > 1/E) منطقی است. در غیر این صورت نرخ مزایدات باید کاهش یابد.

کشش قیمت در تبلیغات در گوگل و سایر تبلیغات سیستم های موتور جستجو غالباً وابسته به محل قرارگیری تبلیغ است. موقعیت های بالاتر، یعنی لینک هایی که در بالای صفحه‌ی گوگل قرار می‌گیرند، معمولاً کشش کمی دارند.

به عنوان مثال اگر میانگین موقعیت تبلیغ در گوگل، ۱٫۳ باشد و ۹۹ درصد سهم تاثیرگذاری دارد و در ۹۷ درصد مواقع در بالای صفحه در گوگل ظاهر می‌شود، افزایش قیمت (bid) CPC نمی تواند تاثیر چندانی بر تعداد کلیک‌ها داشته باشد.

تبلیغ در گوگلاگر هنوز کمپین تبلیغات خود را نساخته‌اید، و برای کار با گوگل ادوردز نیار به راهنمایی دارید، با افراک از طریق شماره تماس ۰۲۱۲۸۴۲۶۲ در ارتباط باشید و یا از طریق سایت درخواست مشاوره دهید:

از طرفی بیشترین مقدار کشش زمانی اتفاق می‌افتد که تبلیغات در صفحه اول نمایش داده شوند. با این حال، افزایش بالای نسبی در ترافیک، در این مورد، ناشی از ترافیک کم تبلیغات نمایش داده شده در صفحه دوم نتایج جستجو است. حتی تبلیغاتی که در پایین صفحه اول نیز نمایش داده می‌شوند، کلیک های بیشتری دریافت می‌کنند.

تعرفه تبلیغات در گوگل

افزایش کشش زمانی رخ می‌دهد که موقعیت تبلیغ افزایش یابد و به بالای صفحه نتیجه جستجو برسد. نرخ کلیک (CTR) در بالای صفحه در گوگل معمولا ۱۰ تا ۲۰  برابر بیشتر از موقعیتهای “دیگر” در صفحه نتایج جستجو است.

قیمت تبلیغات در گوگل

بنابراین، تبلیغاتی که به دلیل رتبه کمتر در گوگل، سهم اثرگذاری کمتری دارند (که نشان می‌دهد که قیمت تبلیغات در صفحه اول گوگل معمولاً بیشتر از سایر موقعیت‌ها است). تبلیغاتی که موقعیت پایین‌تری دارند به علاوه‌ی تبلیغاتی که تعداد اثرگذاری بالای محدود دارند، کشش قیمتی بیشتری دارند. شبیه‌ساز مزایدات (Bid simulator) و تحقیقات تبلیغات گوگل به تعیین مقدار واقعی کشش قیمت، کمک می‌کنند.

به اشتراک گذاری

نظر شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

شبکه های اجتماعی

با تبلیغات هدفمند، سود خود را تا ۲۵۰٪ افزایش دهید