الگوریتم گوگل برای رنک بندی نتیجه جستجو ها (قسمت اول)

گوگل پس از جستجوی یک واژه، بر چه اساس وبسایت ها را رنک بندی و نشان میدهد؟ چگونه است که یک نتیجه در صفحه 10 گوگل، و یک نتیجه در صفحه اول گوگل نشان داده میشود؟ گوگل از چه الگوریتمی برای این رتبه بندی استفاده میکند؟
الگوریتمی که گوگل برای رنک بندی وبسایت ها استفاده مینماید بسیار پیچیده است. این مکانیسم باید به قدری قوی باشد که وبسایت ها نتوانند با پیدا کردن دقیق الگوریتم، رتبه خود را ناگهان بسیار ارتقا دهند. اما مهم ترین شاخص هایی که گوگل برای نشان دادن وبسایت ها استفاده میکند، مشخص و واضح است. در این مطلب تلاش میکنیم به شما تعدادی از مهم ترین این الگوریتم ها را معرفی نماییم تا با استفاده از آن بتوانید ارتقای سئوی وبسایت خود را به حقیقت مبدل کنید و آدرس وبسایت خود را رتبه های بالای گوگل قرار دهید.

ارتباط: یکی از ویژگی هایی که گوگل برای رتبه بندی وبسایت ها در نشان دادن نتیجه ی یک جستجو از آن استفاده میکند، میزان ارتباط مطلب وبسایت شما با واژه یا عبارت جستجو شده است. برای مثال زمانی که عبارت جستجو شده، عینا در عنوان مطلب شما باشد، این عبارت در پاراگراف ابتدایی مطلب شما هم تکرار شده باشد و چندین بار دیگر به طور طبیعی در مطلب شما باشد، وبسایت شما شانس بیشتری برای نشان داده شدن خواهد داشت. آنچه باید به آن بیشتر توجه کنید، طبیعی بودن میزان تکرار عبارت است. برای مثال اگر شما یک عبارت را به صورت غیر طبیعی و غیر معمول، مدام در مطلب خود تکرار کرده باشید، ممکن است گوگل مطلب شما را Spam تلقی کرده و آن را نادیده بگیرد. سعی کنید اگر عبارت یا واژه ی مورد نظر شما، مترادف هایی دارد، بهترین و پرکاربردترین آن را انتخاب کنید.

تعداد بک لینک: تعداد بک لینک داده شده به یک وبسایت، یکی از شاخص های مشخص کننده ی میزان اعتبار یک وبسایت برای الگوریتم گوگل خواهد بود. به این معنی که هرچه تعداد وبسایت هایی که در آن ها اثری از لینک سایت شما دیده میشود بیشتر باشد، گوگل به این نتیجه میرسد که احتمالا وبسایت شما مرجعی معتبر برای دیگر وبسایت ها است و در نتیجه رتبه شما ارتقا خواهد یافت. اما باید مراقب باشید که از سال 2011 با آغاز به کار طرح پاندا که گوگل راه اندازی کرد، بک لینک های تقلبی شناسایی شده و برای وبسایت مورد نظر امتیاز به شمار نخواهند آمد. برای مثال اگر وبسایت شما، وبسایتی بی کیفیت و با بازدید کننده کم باشد اما ناگهان در طول مدت کوتاهی بسیاری از وبسایت ها لینک آن را درج کنند، گوگل تشخیص میدهد که احتمالا این وبسایت از روشی تقلبی برای ارتقا خود استفاده نموده است.

کیفیت طراحی وبسایت: گوگل میزان کیفیت یک وبسایت را نماینده ای از میزان کیفیت مطلب آن هم میداند. به این معنی که هرچه یک وبسایت سرعت بالا آمدن بیشتری داشته باشد، مشکلات کمتری داشته باشد، به راحتی در مانیتور های تلفن های همراه و تبلت ها نشان داده شود و…. گوگل آن وبسایت را وبسایت معتبر تر و احتمالا با کیفیت تری میداند.

میزان زمان صرف شده برای مشاهده یک صفحه: گوگل پس از کلیک یک جستجوگر بر روی وبسایت شما، ارزیابی میکند که آن فرد چه میزان از زمان را در وبسایت شما گذرانده است. اگر اغلب افرادی که وبسایت شما را باز میکنند، مدت زمان بسیار کمی را در سایت شما مانده و سریعا آن را ببندند، نشان دهنده کیفیت کم مطلب شما خواهد بود. اما اگر افراد مدت زمان بیشتری را صرف خواندن مطلب کنند و به خصوص اگر پس از خواندن مطلب شما، دیگر صفحات وبسایت شما را هم بازدید کنند، نشان میدهد وبسایت شما وبسایتی با کیفیت است که افراد را به خود جذب میکند.

کیفیت لینک های خروجی: اگر یک وبسایت به صورت معمول و واقعی، برخی از عبارات و واژه ها را لینک به بیرون بدهد، میتواند نشان دهنده میزان اعتبار آن سایت و مرجع بودن آن باشد. به این معنی که اگر در مطالب خود در زمان مناسب لینکی از مطالب دیگر در وبسایت های دیگر را گذاشته باشید، اگر واقعی باشد میتواند اعتبار و امتیاز سایت شما را افزایش دهد.

 

ادامه این موضوع را در قسمت بعد بخوانید

2017-12-20T12:40:28+00:00

About the Author:

Leave A Comment