الگوریتم گوگل برای رنک بندی نتیجه جستجو ها (قسمت دوم)

در قسمت اول این مطلب که در این لینک منتشر شد، برخی الگوریتم های گوگل برای رنک بندی نتایج جستجوی یک عبارت یا واژه را توضیح دادیم. در قسمت دوم این مطلب در ارتباط با الگوریتم های پیچیده تر و جدید تر گوگل صحبت میکنیم.

استفاده از واژه های هم راستا: در گذشته گوگل برای شناسایی اینکه کدام مطلب با عبارت جستجو شده بیشتر در ارتباط است، به شمارش تعداد تکرار عبارت یا واژه ی کلیدی در مطلب وبسایت میپرداخت. اما به نظر میرسد در سال های اخیر این الگوریتم پیشرفت کرده و علاوه بر تعداد تکرار عبارت یا واژه ی جستجو شده، به دنبال عبارات هم راستا یا هم معنی نیز میگردد. به این معنا که اگر کسی عبارت “خرید گل” را جستجو کند و دو وبسایت به تعداد یکسانی در مطلبشان عبارت خرید گل تکرار شده باشد، وبسایتی با احتمال بالاتر، در رنک بالاتری قرار خواهد گرفت که عباراتی مانند “خرید گیاه” یا ” خرید و فروش درخت” هم در آن تکرار شده باشد.

سرعت و کیفیت آپدیت: برخی از وبسایت ها با وجود کیفیت بسیار خوب و طراحی عالی، بسیار کم آپدیت میشوند. در این وبسایت ها شاید هر یک ماه هم یک مطلب جدید آپلود نشود. گوگل این وبسایت ها در رنک پایین تری نسبت به وبسایت هایی قرار میدهد که روزانه یا مداوم و به صورت منظم آپدیت میشوند.

کمتر بودن میزان کپی، بالا تر بودن تولید: گوگل سایت های مختلف را بر این اساس که مطالب کدام وبسایت بیشتر کپی از دیگر وبسایت ها است و کدام وبسایت مطالب جدید را ایجاد میکنند رنک بندی میکند. در این الگوریتم که گوگل نام آن را طرح پاندا گذاشته است، بیشترین امتیاز متعلق به سایت هایی خواهد بود که اولا مطالب تولیدی آن ها بسیار بیش از مطالب کپی شده آنان است و دوما مطالب تولید شده توسط آنان، توسط وبسایت های دیگر کپی میشود!

عنوان وبسایت: در قسمت سئوی وبسایت، میتوانید مشخص کنید که عنوان وبسایت شما چه باشد. در واقع این عنوان زمانی نمایان میشود که کسی نام شرکت یا وبسایت شما را جستجو کند. آن جمله ی بزرگی که به رنگ آبی در نتایج گوگل نشان داده میشود عنوان وبسایت شما است. چنانچه کسی عبارتی را جستجو نماید که عینا در عنوان اصلی وبسایت شما موجود است، نشان دهنده ی این خواهد بود که عمده فعالیت های وبسایت شما دقیقا در ارتباط با واژه ی جستجو شده است.

میزان تخصصی بودن وبسایت: گوگل برای نمایش مطلب شما در وبسایت، علاوه بر صفحه ی مطلب مرتبط، مطالب کل وبسایت را نیز در نظر میگیرد. به این معنی که چنانچه شما وبسایتی داشته باشید که هر بخش و مطلبی از آن در ارتباط با مسائلی کاملا نامربوط به هم باشد، احتمال نشان داده شدن آن کمتر خواهد بود. اما به طور مثال اگر وبسایتی داشته باشید که تمام صفحات آن مرتبط با پرندگان باشد، احتمال نشان داده شدن وبسایت شما با جستجوی های مختلف در ارتباط با پرندگان بیشتر خواهد بود.

نام دامین سایت: اگر در نام وبسایت شما عینا عبارت جستجوی شده توسط افراد موجود باشد، احتمال نشان داده شدن وبسایت شما بسیار بالا تر خواهد بود. برای مثال اگر نام وبسایت شما Online_shoping باشد، احتمال اینکه با جستجو شدن عبارت “خرید آنلاین” در رنک بالاتری قرار گیرد بسیار بیشتر است.

احتمالا تعداد الگوریتمی که گوگل برای رنک بندی استفاده میکند، صدها الگوریتم مختلف است. آنچه ما در اینجا ذکر کردیم تنها بخشی از مهم ترین آن ها بود. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

2017-12-20T12:39:50+00:00

About the Author:

Leave A Comment